< Atpakaļ uz Ventspils novads (www.ventspilsnovads.lv)
VIEGLI lasīt    

Paaudzēs lolotas biškopības tradīcijas mūsdienīgā zīmolā SUNWAX

Saimniecība z/s “Bitnieki” lepojas ar paaudzēs lolotām biškopības tradīcijām, un saimnieku dzimtas kokā atrodami uzņēmīgu sieviešu dzīvesstāsti. Šodien “Bitnieku” tradīciju pilnveidošanā aktīvi iesaistījusies arī Sandra Kalace, bišu saimniecības dibinātāju Ilmāra un Alitas Gruguļu meita, bagātinot piedāvājuma klāstu ar mūsdienīgiem bišu produktiem un pakalpojumiem.

“Saimniecības pirmsākumi meklējami 1934. gadā, kad mana vecmāmiņa Valda Lečos, Vārves pagastā uzcēla māju un deva nosaukumu “Bitnieki”, jo saimniecībā bija bišu saimes. Vēlāk jaunuzceltajā mājā atvēra veikaliņu (Patērētāju biedrības veikals), kurā varēja iegādāties dažādas pārtikas un saimniecības preces, piemēram, olas, limonādi, papirosus, sērkociņi, petroleju un tamlīdzīgi. Mīļās omītes iestādītās ābeles vēl šodien skaisti rotā “Bitnieku” dārzu. Esmu bezgala pateicīga savai omītei, ka šodien varu pastaigāties un baudīt dabu viņas stādītajā bērzu birztalā,” stāsta Sandra.

Vēlāk saimniecību pārņēma Valdas dēls Ilmārs ar sievu Alitu, 1990. gadā nodibinot z/s „Bitnieki”, kur aprūpēja 100 bišu saimes. 2005. gadā saimniecība bija izaugusi jau līdz vairāk nekā 400 bišu saimēm, piedāvājot plašu biškopības produktu klāstu, ko realizēja vairākās tirdzniecības vietās Ventspilī. Gadu vēlāk, 2006. gada 11. aprīlī, pašu saimniecībā tika atvērts veikals ”Bitnieki”. Savukārt 2016. gadā saimniecībai tika piešķirta kultūras zīme “Latvijas mantojums” par biškopības tradīciju saglabāšanu, uzturēšanu un popularizēšanu.

“Mēs lepojamies ar savu dzimto vietu un darbu, ko veicam. Mums rūp mūsu mīļā māte Zeme un cilvēku veselība. Tā ir bijis vienmēr, un saimniecība vēl tagad nodrošina ekoloģiski tīru augstas kvalitātes un veselīgas biškopības produkcijas ražošanu, vienlaikus saudzējot apkārtējo vidi,” ar ģimenes darba filozofiju dalās Sandra, kas šobrīd ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Ventspils biznesa inkubatora mentoru palīdzību attīsta mūsdienīgo bišu produktu zīmolu SUNWAX.

“Mana zīmola SUNWAX simboli ir saule un aplis jeb mūsu planēta Zeme. Tas mazais punktiņš esam mēs, mūsu mazā paradīze, kuru vēlamies saglabāt ekoloģiski tīru,” turpina Sandra.
SUNWAX produktu klāstā šobrīd ir atrodami lina bišu vaska maisiņi, kuru dizainu ir izstrādājusi pati Sandra. Tajos var uzglabāt augļus, dārzeņus vai nepārtikas preces. Pārtikas produkti tajos ilgāk uzglabājas un, pateicoties bišu vaskam, tiem ir antibakteriālas īpašības, kā arī katrs maisiņš ir skaists interjera priekšmets. Līdzīgas īpašības piemīt arī bišu vaska drāniņām ēdienu iepakošanai, kas ne tikai uztur pārtiku ilgāk svaigu, bet arī palīdz samazināt plastmasas maisiņu un folija patēriņu.

Savukārt svētkiem ir paredzētas bišu vaskā mērcētas dzimšanas dienas svecītes, kas satur daudz ēterisko vielu. Svecītēm degot notiek vaskā esošo ēterisko eļļu iztvaikošana, tādejādi gaiss telpā tiek labi dezinficēts un attīrīts, iznīcinot nevēlamas vīrusa baktērijas un alergēnus.

SUNWAX piedāvā arī tīrā vidē, z/s “Bitnieki” bišu ganību meža pļavās, ievāktas zāļu tējas. Augi tiek žāvēti universālā žāvētavas skapī, kur temperatūra nepārsniedz +38 grādus. Tējas ievāc Sandra pati, atklājot, ka “tās ir ļoti aromātiskas, košās krāsās, un katrs ziediņš, katra lapiņa sevī nes dabas enerģiju, kura pēc tam ieplūst mūsu organismā un piepilda to ar tik ļoti nepieciešamo dzīvības enerģiju.”

Nesen pabeigta ir bišu dziedinātava, kurā var izbaudīt gulēšanu uz bitēm, elpojot silto un smaržīgo bišu gaisu un dzerot zāļu tējas ar medu. Atšķirībā no citām saimniecībām, kas piedāvā šādu pakalpojumu, “Bitniekos” ir izveidota ļoti ērta gulta ar tīklveida lentu matraci, lai kontakts ar bitēm ir tuvāks, un bišu terapijas seanss būtu efektīvāks.

Ir padomāts arī par aktīvākām nodarbēm, saimniecības apmeklētājiem piedāvājot arī bišu vaska sveču un lupatiņu izgatavošanas meistarklases un biškopības produktu degustācijas un, protams, ekskursijas, lai iepazītos ar biškopības saimniecību un veselīgajiem produktiem.

Šajā pavasarī Sandra pieteicās LIAA Ventspils biznesa inkubatora Pirmsinkubācijas programmā, lai iegūtu zināšanas, kā nogādāt savus gatavotos produktus līdz klientiem, jo pandēmijas ierobežojumu dēļ piedalīties tirdziņos vairs nebija iespējams. “Apmeklējot pirmās nodarbības, sapratu, ka būs daudz jāmācās, jāveic tirgus izpēte un reāli jādarbojas savas idejas attīstības virzienā. Ārkārtīgi augsti vērtēju šo vērtīgo apmācību guvumu no profesionāliem un zinošiem pasniedzējiem, kas man palīdz ne tikai iegūt vērtīgas zināšanas, bet arī saprast savas idejas un gatavoto produktu dzīvotspēju, kā arī spert drosmīgākus soļus sava topošā uzņēmuma SUNWAX attīstībā,” ar pieredzi dalās Sandra.

Nākamā uzņemšana LIAA biznesa inkubatoros tiks izsludināta 2021. gada septembrī. Ikviens interesents tiek aicināts jau tagad pieteikties uz individuālo konsultāciju, rakstot uz e-pasta adresi [email protected], lai noskaidrotu, kādu atbalstu LIAA Ventspils biznesa inkubators var sniegt biznesa idejas vai uzņēmuma attīstības veicināšanai.