< Atpakaļ uz Ventspils novads (www.ventspilsnovads.lv)
VIEGLI lasīt    

VĀRVES PAGASTS

 

 

Senais ceļavīrs, piebraucis garām Zlēku Dobkrogam un Ziru Speķkrogam, kur to sargāja egļu un priežu aizvēnis iegriežas Zūru klajumā, kas atvērts visiem vējiem. Sveču puteņu pērts un pluinīts, vasaras svelmoņā karsēts, rudens lietū mērcēts, viņš atrod naktsmājas Stubkrogā. Un te nu sākas Vārves novada senā un notikumiem bagātā vēsture.
(H. Dorbe, rakstnieks, bijušais Vārves skolas skolotājs)

Vārves pagasts atrodas Piejūras zemienes Ventavas līdzenumā. To robežo Venta 26,5 km garumā un Baltijas jūra ar 11,5 km garu piekrasti.
Vārves vārds pirmoreiz rakstu avotos minēts jau 13.gasimtā un tas daudzkārt mainījies Warva, Waruve, Wawen, Vārve.

19.gadsimta beigās iedzīvotāji nodarbojās ar linu, labības, cukurbiešu, tabakas, fazānu medības, smalkvilnas merīnaitu audzēšanu, lopkopību un mežsaimniecību. Darbojās spirta brūzis, kaļķu un ķieģeļu cepļi, stikla fabrika, dzirnavas. Zūrās uzcēla pirmo cukurfabriku Latvijā.
Vārves pagasts ir bagāts ar kultūrvēsturisko mantojumu – Zūru muižas kompleksu ar parku un dubultaleju, Leču parku ar dižkokiem, Vārves muižu un parku, Pasiekstes dzirnavām. Pagasta teritorijā ir vairākas senkapu vietas.

Pagasts ir viens no lielākajiem Ventspils novada pagastiem ar spēcīgi attīstītām zemnieku saimniecībām un uzņēmumiem. Tā teritorijā darbojas Zūru pamatskola, pirmskolas izglītības iestāde “Zīļuks” un tā filiāle , trīs bibliotēkas, divi muzeji, bērnu un jauniešu centri, ģimenes ārstu prakse, četri veikali, un vairākas atpūtas un viesu mājas. Vārves pagasta platība ir 12 544,2 ha.

 

 

 

 

 

 

Sīkdatnes

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.

Ja piekrītat šo papildu sīkdatņu izmantošanai, lūdzu, atzīmējiet savu izvēli:

Apstiprināt izvēlētās

Detalizētāka informācija par privātuma politiku un izmantotajām sīkdatnēm